Par pilsētu

Liepāja

Liepāja

Himnas tēlu skulptūras. 1999. gadā dziesmu "Pilsētā, kurā piedzimst vējš" apstiprināja par Liepājas himnu, bet 2009. gadā tika izsludināts konkurss skulptūru grupas "Pilsētā, kurā piedzimst vējš" izveidošanai, un tajā uzvarēja tēlnieku Ģirta un Gaita Burvju un Kārļa Īles kopīgi izstrādātais darbs. Kopš 2010. gada Kūrmājas prospektā uzstādītas bronzas skulptūras, kurās iemūžināti Liepājas himnas "Pilsētā, kurā piedzimst vējš" tēli – Laivinieks, Vārna, Dzintara latvieši, Telefonists un Cilvēku mežs.

Adrese: Kūrmājas prospekts, Liepāja
Mājas lapa: www.liepajaturisms.lv
GPS koordinātes: 56.510407, 21.001109
Sv. Trīsvienības katedrāle un ērģeles

Katedrāles pamatakmens likts 1742. gadā, un tā celta Liepājas vācu draudzei. Dievnams iesvētīts jau 1758. gadā, bet celtniecība pilnībā pabeigta tikai 1866. gadā, kad, atbilstoši sākotnējam projektam, tās tornim uzbūvēti vēl divi stāvi. Katedrāles iekšējā un ārējā arhitektūra veidota vēlīnā baroka stilā ar klasicisma iezīmēm, bet tās interjeru raksturo rokoko stila greznība un piesātinātība. Tomēr dievnama lielākā vērtība ir ērģeles – lielākās mehāniskās ērģeles pasaulē. Ērģelēm ir 131 reģistrs, 4 manuāļi un vairāk nekā 7000 stabuļu. Katedrālē notiek ērģeļmūzikas koncerti, bet par tradīciju ir kļuvis starptautiskais Ērģeļmūzikas festivāls, kas notiek ik gadu septembrī. Iepriekš piesakot, apmeklētājiem ir iespēja noklausīties ērģeļu demonstrāciju vai nelielu koncertu. Tāpat apmeklētājiem ir iespēja uzkāpt katedrāles tornī un vērot pilsētas panorāmu.

Adrese: Lielā iela 9, Liepāja
Tālrunis: 25914456
Mājas lapa: www.liepajaturisms.lv
GPS koordinātes: 56.510206, 21.012856

Karosta radās 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā, kad, pēc Krievijas cara Aleksandra III pavēles, uz ziemeļiem no Liepājas pilsētas sākās apjomīga cietokšņa un kara pilsētiņas celtniecība. Sākotnēji to nosauca par Imperatora Aleksandra III ostu un tikai Latvijas valsts neatkarības laikā šo vietu sāka dēvēt par Kara ostu. Liepājas Karosta aizņem aptuveni trešdaļu pilsētas kopējās platības tās ziemeļu daļā, un ir unikāla vieta ne vien Latvijas, bet arī pasaules vēsturē un arhitektūrā, jo tā atspoguļo Krievijas militārās elegances un padomju militārisma mijiedarbību. Karosta šodien ir īpašs rajons – tā vairs nav pilsētiņa armijai, bet uzskatāma par vienotu tūrisma objektu, kurā atrodas daudz dažādu ievērības cienīgu apskates objektu.

Adrese: Karosta, Liepāja
Tālrunis: 26369470
Mājas lapa: www.karosta.lv
GPS koordinātes: 56.54205, 21.034598

Liepājas muzejs ir viens no lielākajiem un krājuma ziņā bagātākajiem Latvijas muzejiem. Muzejā atrodamie eksponāti atspoguļo Liepājas un Dienvidkurzemes pagātni – senvēsturi ar unikāliem arheoloģiskiem priekšmetiem, pilsētas vēsturi, 19. -20. gs. laika zīmes, Dienvidkurzemes etnogrāfiju cilvēka mūža ritējuma ietvarā, kā arī koktēlnieka Miķeļa Pankoka dzīves un mākslas ceļu. Tāpat muzejā tiek piedāvātas vairākas muzejpedagoģijas aktivitātes – iespēju iejusties arheologu lomā un atklāt zemē noslēptas senlietas, nogaršot pūķa asinis un krupja žaunas (viduslaiku ārstniecības līdzekļus), izgatavot pašam savu vaska svecīti vai izbaudīt pareizrakstības stundu 19. gadsimta skolas stilā. Liepājas muzeja filiāles "Liepāja okupāciju režīmos" ekspozīcija atspoguļo 1939. gada starptautisko līgumu ietekmi uz Liepājas novadu, padomju okupācijas režīma sākumu, Liepāju II pasaules kara gados, 1941. un 1949. gada deportācijas, gulagu, Trešo Atmodu. Muzeja un filiāles izstāžu zālēs regulāri apskatāmas mākslas izstādes.

Adrese: Kūrmājas prospekts 16, Liepāja
Tālrunis: 63422973
E-pasts: info@liepajasmuzejs.lv
Mājas lapa: www.liepajasmuzejs.lv
GPS koordinātes: 56.510764, 21.004329
Jūgendstils

Ar patiesām jūgendstila arhitektūras vērtībām var lepoties ne tikai Latvijas galvaspilsēta Rīga, bet arī Liepāja. Tieši Liepājā apskatāma līdz mūsdienām visvairāk saglabājusies koka arhitektūra. Liepājas arhitektūrā jūgendstils ir atturīgs un lakonisks, tas harmoniski iekļaujas pilsētas apbūvē. Visvairāk jūgendstila ēku apskatāmas Graudu un Dzintaru ielā. Pavisam saglabājušās vairāk kā simts jūgendstila ēkas, no kurām par izcilākajiem jūgendstila paraugiem uzskatāmi aptuveni piecdesmit nami. Visa Liepājas vecpilsēta var lepoties ar unikālo auru, kuru saudzīgi sevī glabā senie koka un mūra nami, kas līdz mūsdienām saglabājušies kā sabiedriskās nozīmes un dzīvojamās ēkas.

Adrese: Liepāja
GPS koordinātes: 56.504718, 20.997448