8 padomi produktivitātes celšanai

Šajā rakstā vairāki padomi par to, kā padarīt darba dienu efektīvāku – vienkārši ieteikumi, kas var pacelt produktivitāti augstākā līmenī.

1. Iemācīties atteikt
Pastāv tik daudz iespēju, kur "pazaudēt" laiku – sarunas ar kolēģiem, sazvanīšanās, čati. Darbavietās bieži ir sastopami izpalīdzīgi kolēģi, kuri vienmēr palīdzēs un atbildēs uz jebkuru jautājumu, jo tāda ir viņu daba, izpalīdzīga. Viņi nespēj atteikt. Neesi viens no viņiem, jo dienas beigās bieži vien tieši šie cilvēki paliek darbā ilgāk, jo nespēja paveikt plānotos darbus savlaicīgi. Ir jāiemācās atteikt, laiks ir vērtība un to nevar izšķiest, tāpēc visam ir savs laiks. Vienojies par kādu sistēmu, kā vari kolēģiem palīdzēt. Teiksim, e-pasta ziņas, uz kurām vari atbildēt dienas beigās, vai atsevišķa sapulce, kuru vari organizēt, uzaicināt kolēģus, kur var atbildēt uz visiem jautājumiem.

2. Laika sekotāja izmantošana
Ir daudz dažādu risinājumu darba laika uzskaitei, viens no senākajiem un populārākajiem rīkiem ir Toggl – bezmaksas laika uzskaites programma. Lielākām komandām ir pieejamas arī maksas versijas. Šis rīks ir viegli lietojams, datora ekrāna stūrī var to kontrolēt, pildot darba uzdevumus. Papildus ieguvums – tas liek fokusēties uz vienu konkrētu uzdevumu, nevis lēkāt pa dažādiem. 

3. Pusdienas pauze
Ikvienam ir nepieciešams pusdienu pārtraukums 30–60 minūšu garumā. Pat tad, ja ēdiens ir paņemts no mājām vai vēlies pagatavot sev tikai tasi kafijas, ir jābūt pauzei, brīvam laikam, kas būtu kā dienas starpposms, kurš sadala dienu divos īsākos posmos. Piemēram, maratonu noskriet vieglāk, ja distanci virtuāli sadali divās daļās, sākumā orientējoties uz pirmo 21 km un pēc tam uz atlikušo 21 km. Sasniedzot mazos mērķus, vieglāk nonākt līdz lielajam mērķim.

4. Telefona laika "caurums"
Tas vairāk attiecas uz personiskajām telefona sarunām nekā uz darba. Šajā gadījumā palīdz konkrēta laika, kad esat pieejami, norādīšana saviem tuviniekiem un draugiem. Tas ļauj daudz produktīvāk ieplānot savu laiku. Mums patīk tērzēt ar savu labāko draugu, bet beigās bieži vien tie nebūs tikai 10 minūšu zvani. Tāpat noteikti nav jāatbild uz visiem telefona zvaniem, var automātiski iestatīt paziņojumus par pieejamību vēlāk noteiktā laikā vai atzvanīšanas iespējām. Tādā veidā zvans nepārtrauc darba ritmu. 

5. Iedvesmojoša darba vide
Tas ir atkarīgs no darbavietas iespējām, bet motivācijas izdruku vai galda kartīšu izmantošana var tiešām palīdzēt koncentrēties un sekot līdzi savai produktivitātei. "Mēs visi esam mazliet stiprāki, nekā mums šķiet" (Robins Robertss), "Lai arī kas Tevi padara par dīvainu, tā droši vien ir Tava lielākā vērtība" un "Neatsakies no sava sapņa!". Tie ir tikai daži piemēri, kas liks padomāt katru reizi, kad darba uzdevuma pildīšanas vietā gribēsies labāk laiku pavadīt sociālos tīklos.

6. Sliktas lietas notiek vienmēr
Ar visiem, pat labākajiem, plāniem dažreiz var nepietikt, var atgadīties kaut kas tāds, kas "sasit gabalos" visu dienas grafiku. Tā vietā, lai apjuktu vai justos kā neveiksminiekam par to, ka nav izdarīts viss, ir tikai jāatceras, ka dažreiz dzīve nonāk strupceļā, tas ir normāli. Tas nenozīmē, ka viss ir pagalam un pienācis pasaules gals. Vienkārši jāsapurinās un nākamajā dienā jāsāk no jauna.

7. Darbi dienas beigās nākamai dienai
Katras darba dienas beigās jāveido saraksts ar galvenajiem darbiem, kas jāveic nākamajā darba dienā. Tas palīdz saglabāt efektivitāti, jo tā vietā, lai nākamajā rītā izniekotu laiku, domājot par to, kas darāms šajā dienā, jūs varat pavadīt šo laiku, jau esot dziļi iekšā svarīgākos jautājumos. Tas nozīmē, ka būs labas sajūtas – tiks nodrošināta produktivitāte visas atlikušās dienas garumā.

8. Dienas beigās jānomierinās
Tā vietā, lai vienkārši ielīstu gultā fiziski un garīgi pārguruši, jo vairs nav iespējas funkcionēt, – jāmēģina paņemt grāmatu un vismaz 15–20 minūtes to palasīt, pāršķirstīt žurnālu vai pat vienkārši pasēdēt un mazliet atpūsties. Veicot katru no šīm darbībām, būs neliels brīdis, lai pa īstam atpūstos, un nakts netiks pavadīta, grozoties un mostoties, mēģinot tikt galā ar zemapziņā sakrāto informāciju.

Incredit – līzinga un kredītu kompānija