Ko izvēlēties uzņēmējam – auto kredītu vai auto līzingu

Transportlīdzekļi ir viens no instrumentiem, kas uzņēmumiem nodrošina “asinsriti”, spēju reaģēt uz klientu pieprasījumiem un līdz ar to sekmē arī biznesa attīstību. Bet svarīgi, lai ritošie palīgi būtu tehniskā kārtībā, nelūztu, būtu pietiekami jauni. Tādēļ, lai auto parks nesagādātu galvassāpes, uzņēmumiem ir iespējas izmantot auto līzinga un / vai auto kredīta pakalpojumus. 

Šie finanšu rīki nodrošina iespējas operatīvi iegūt nepieciešamos spēkratus, neveicot būtiskus kapitālieguldījumus. Auto līzings un / vai auto kredīts pieejami gan jaunu, gan lietotu automobiļu iegādei. Turklāt uzņēmējiem jeb juridiskajām personām tiek piedāvāta vēl plašāka braucamrīku izvēle, kā arī plašāks aizdevumu klāsts, piemēram, speciālajai tehnikai – celtņi, buldozeri, ekskavatori utml. 

Uzņēmējiem pieejamie transportlīdzekļu līzinga veidi 
Līzings ir viens no populārākajiem un ērtākajiem finanšu instrumentiem, kuru izmanto gan nesen dibināti, gan pieredzējušāki uzņēmumi. Piemēram, operatīvais līzings īpaši izdevīgs ir, ja īsākam laika posmam nepieciešama speciālā tehnika vai arī ja automašīnas regulāri veic dažādus maršrutus Latvijas ietvaros. 

Ieskatam – populārākie auto līzinga veidi uzņēmējiem:

  • finanšu līzings. Tas paredz, ka auto tiek iegādāts par bankas, līzinga kompānijas vai cita aizdevēja līdzekļiem. Tālāk transportlīdzeklis tiek nodots uzņēmumam, kurš katru mēnesi apmaksā daļu no braucamrīka vērtības, kā arī amortizācijas jeb nolietojuma maksu. Tiklīdz uzņēmums sedz visu automašīnas vērtību, tā spēkrats tiek pārreģistrēts uzņēmuma īpašumā (līdz tam parasti braucamais juridiski ir aizdevēja īpašums);
  • operatīvais līzings. Tas domāts uzņēmumiem, kuri uzņēmējdarbībā vēlas izmantot jaunas automašīnas. Šī līzinga gadījumā uzņēmējam nav jātērē lielas summas auto parka atjaunošanai, bet vienlaikus ir iespēja izmantot jaunus braucamos. Operatīvā līzinga gadījumā klients izvēlas spēkratu, bet aizdevējs – banka vai līzinga kompānija – to attiecīgi izvērtē un iegādājas. Operatīvā līzinga līguma darbības laikā uzņēmums apmaksā tikai amortizācijas izdevumus (ar finanšu līzingu klients apmaksā vēl arī gada procentus un pašu auto vērtību). Tiklīdz līgums beigsies, līzinga saņēmējam būs vairāki varianti, kā rīkoties ar automobili: izpirkt; pagarināt līgumu, dzēšot atlikušo vērtību; piedāvāt izpirkt transportlīdzekli trešajai personai; atdot braucamo aizdevējam.

Uzņēmumiem auto iegādei pieejams arī kredīts 
Līdztekus līzingam, uzņēmumam braucamrīka iegādei pieejams arī kredīts. Šādu pakalpojumu sniedz gan bankas, gan nebanku aizdevēji. Parasti šo kredītu izvēlas lietotu auto iegādei. Šādā gadījumā parasti netiek prasīta ķīla vai garantija, taču procentu likmes ir augstākas, salīdzinot ar līzingu. 

Kredīta maksimālais apjoms auto iegādei dažādiem aizdevējiem ir atšķirīgs, bet parasti nepārsniedz 25 000 eiro, bet atmaksas termiņš – līdz 84 mēnešiem. 

Šo kredītu biežāk izmanto, ja nepieciešams iegādāties vienu vai dažus braucamos. Pretējā gadījumā uzņēmumi izvēlas pilna servisa auto nomu vai operatīvo līzingu, jo tas saistīts ar izmaksu norakstīšanu un finanšu / grāmatvedības jautājumiem.

Auto kredīts tiek izsniegts šādiem mērķiem: 

  • braucamrīka iegādei,
  • automašīnas remontam un / vai apkalpošanai,
  • spēkrata riepu, disku un citu detaļu iegādei,
  • transportlīdzekļa apstrādei pret pretkoroziju u.c.

 

Līzinga un kredīta riski un likmes 

Auto līzings un auto kredīts ir atšķirīgi pakalpojumi: 

  • izsniedzot kredītu auto iegādei, aizdevējs piešķir naudu un neņem ķīlu. Ja aizņēmējam rodas grūtības atmaksāt kredītu, aizdevējam nākas pielietot garo un salīdzinoši dārgo piedziņas procedūru,
  • ja aizņēmējs ir saņēmis līzingu un pārtraucis veikt maksājumus, līzinga kompānija var vienkārši atsavināt automašīnu, kas joprojām ir tās īpašums.

Tāpēc arī auto līzinga un kredīta likmes atšķiras: 

  • līzinga likme bankās ir vidēji no 2% līdz 5% (nebanku aizdevējiem tā būs augstāka),
  • kredītam bankās un finanšu uzņēmumos: 7% līdz 10% un vairāk.

Lai salīdzinātu Latvijas tirgū pieejamos auto iegādes atbalsta pakalpojumus, vērts ielūkoties Sortter kredītu salīdzināšanas platformā. Šis tiešsaistes bezmaksas rīks ļauj iepazīt gan auto kredītu kredītu piedāvājumus, gan kredītkartes, debetkartes un digitālos makus. 

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu