Izsludina dabas parka "Bernāti" aizsardzības plāna sabiedrisko apspriešanu

Kā pilsētas informācijas portālu Liepaja24.lv informēja Dabas aizsardzības pārvaldes Sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļas vadītāja Inese Pabērza, Bernātu dabas parks izvietots Baltijas jūras piekrastē starp Bernātiem un Jūrmalciemu. Teritorijas vērtība slēpjas tur atrodamajās mežiem klātajās smilšu kāpās, Baltijas jūras piekrastes ainavās un mazajos zvejniekciemos. Teritorijā var vērot tādus dabas dārgumus kā pelēkās un embrionālās kāpas. Pateicoties šeit esošajiem kāpu kompleksiem, ir atrodamas arī vairākas aizsargājamo augu sugas, piemēram, jūrmalas dedestiņa, Gmelina alise, Lēzeļa vīrcele, u.c
Izstrādāto dabas aizsardzības plāna projektu var lasīt Nīcas bibliotēkā, Nīcas novada mājaslapā www.nica.lv, kā arī Latvijas Dabas fonda mājaslapā www.ldf.lv un Dabas aizsardzības pārvaldes mājaslapā: http://integralplan.daba.gov.lv/public/lat/dabas_aizsardzibas_plani/
Aicinām iepazīties ar dokumenta projektu un sniegt priekšlikumus un ierosinājumus sabiedriskās apspriešanas sanāksmes laikā vai līdz 2016.gada 4.aprīlim, sūtot tos pa pastu uz adresi: Vīlandes iela 3-7, Rīga, LV-1010 vai uz e-pastu: ldf@ldf.lv.
Dabas aizsardzības plānus izstrādā, lai saskaņotu dabas aizsardzības, dabas resursu izmantošanas un reģiona ilgtspējīgas attīstības intereses. Šis dokuments ietver zinātnisku informāciju par teritoriju, par dabas vērtībām tajā un rekomendācijas apsaimniekošanai un aizsardzībai, kā arī individuālajiem aizsardzības un izmantošanas noteikumiem. Izstrādājot dabas aizsardzības plānu, konkrēto teritoriju atkarībā no tās izveides mērķa apseko dažādi eksperti - dabas, ainavu un kultūrvēstures speciālisti. Ņemot vērā dabas vērtību un to stāvokļa vērtējumu, kā arī citu informāciju, tiek izstrādāti priekšlikumi teritorijas zonējumam un individuālajiem aizsardzības noteikumiem, labvēlīga sugu un biotopu aizsardzības stāvokļa saglabāšanai un ilgtspējīgai teritorijas attīstībai.
Plānam ir ieteikuma raksturs. Tomēr, izstrādājot valsts un reģionālos plānošanas dokumentus, kā arī, apsaimniekojot konkrēto teritoriju, var izmantot dabas aizsardzības plānā ietverto informāciju.
Noslēgumam tuvojas dabas aizsardzības plānu izstrāde 15 īpaši aizsargājamajām dabas teritorijām (turpmāk – ĪADT) Latvijā, ko organizē Dabas aizsardzības pārvalde, bet izstrādi veic SIA "Metrum", Latvijas Dabas fonds un SIA "Estonian, Latvian & Lithuanian Environment" (turpmāk – SIA "ELLE").
Lielākai daļai teritoriju dabas aizsardzības plānu izstrāde pabeigta, noslēdzies arī sabiedriskās apspriešanas posms. Šajās nedēļās vēl turpinās dabas aizsardzības plānu sabiedriskās apspriešanas dabas parkiem "Abavas senleja", "Bernāti", dabas liegumam "Ziemupe".
Tāpat lielākā daļa pašvaldību – jau deviņas – sniegušas Dabas aizsardzības pārvaldei pozitīvus atzinumus par izstrādātajiem dabas aizsardzības plāniem. Pēc pašvaldību noslēdzošo ieteikumu un komentāru iestrādāšanas dabas aizsardzības plānos, tālāk tie tiks iesniegti izvērtēšanai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā. Dabas aizsardzības plāni dabas liegumiem "Zvārde", "Ukru gārša", "Jaunanna" un "Pilskalnes Siguldiņa" jau iesniegti VARAM.