Kā izvēlēties kvalitatīvu atsperu vai putu matraci labākam miegam

Jūsu kopējā labsajūta, noskaņojums, darbaspējas daudzējādā ziņā ir atkarīgas no miega kvalitātes. Ja gulēsiet labi izvēdinātā, vēsā telpā uz ērta matrača, tad no rīta nenāksies stīvam celties no gultas. Bet nakts atpūta uz nekvalitatīva matrača var kļūt par cēloni bezmiegam, sliktam noskaņojumam, būt par iemeslu muguras sāpēm.

Kvalitatīvs atsperu matracis ir labāks par nekvalitatīvu putu matraci, un otrādi – kvalitatīvs putu matracis labāks par nekvalitatīvu atsperu matraci.

Kas jāņem vērā, izvēloties matraci?
Matrači tiek iedalīti putu un atsperu matračos. Jebkura veida kvalitatīvam matracim jāatbilst gultas izmēram. Jāizvēlas matracis, kas ir vismaz 20 cm garāks par jūsu auguma garumu.

Svarīgi, lai matracis būtu izgatavots no elpojoša materiāla, pretējā gadījumā putu matracis var kļūt par baktēriju perēkli.

Ārstu ieteikumi
Pētījumi parāda, ka sāpes mugurā izjūt 90% cilvēku, tāpēc ārsti-ortopēdi iesaka izvēlēties kvalitatīvu ortopēdisko matraci. Izvēloties matraci, ārsti iesaka iegādāties kvalitatīvu izstrādājumu, vadoties pēc savām izjūtām. Ciets matracis derēs cilvēkiem, kam ir izteikts muguras sāpju sindroms, trūce, skolioze. Jāsaprot, ka pareizas cietības putu vai atsperu ortopēdiskais matracis var tikai mazināt muguras sāpes un kalpot kā profilaktisks līdzeklis, lai nerastos papildus problēmas ar muguru, bet tas nekādā gadījumā neārstē.

Putu matracis labāk derēs, ja guļat viens. Divguļamajai gultai labāks būs atsperu matracis, kas nereaģē uz otra gulētāja kustībām miegā.

Ja matracim ir tā saucamā ziemas un vasaras puse, tad ārsti iesaka attiecīgajā sezonā uz paredzētās puses arī gulēt. Ja vasarā gulēsiet uz “ziemas” puses, tad mugura, vienkārši izsakoties, tiks pārsildīta, kas var pastiprināt sāpes un kopumā nelabvēlīgi atsaukties uz mugurkaula stāvokli.

Vesels cilvēks, kam nav problēmu ar mugurkaulu, var gulēt uz jebkuras cietības matrača. Turpretī vecāki cilvēki nekādā gadījumā nedrīkst gulēt uz cieta matrača, jo īpaši tas attiecas uz sievietēm. Menopauzes laikā sieviešu kauli kļūst trauslāki, var rasties nosliece uz tā saucamajiem “patoloģiskajiem lūzumiem”. Ciets matracis gados vecākiem cilvēkiem var izraisīt muguras sāpes un asinsrites traucējumus.

Otra grupa, kam jāpievērš īpaša uzmanība, izvēloties matraci, – bērni un pusaudži. Bērna gultiņai jābūt stingrai, bet matracis var būt ciets vai pusciets, tikai ne pārāk augsts. Ortopēdiskais putu vai atsperu matracis var ne tikai pasargāt bērnu no skoliozes, bet arī palīdzēt, ja tā jau ir, jo šajā vecumā kauli vēl ir mīksti. Tas arī nodrošinās pareizas stājas veidošanos.

Ja jums ir sāpes muguras lejasdaļā, labāk lai matracis ir mīkstāks. Pie problēmām kakla un spranda daļā labāk derēs cietāks putu matracis. Ja, paguļot 2–3 mēnešus uz jaunā matrača, joprojām jūtat diskomfortu, tad putu vai atsperu matracis ir izvēlēts nepareizi.

Atsperu matracis
Atsperu matracis var būt ar atsperu blokiem vai kabatas tipa atsperēm, kur katra atspere atrodas auduma apvalkā. Šāda tipa matračiem var būt vairākas cietības zonas (līdz 15). Piemēram, mīkstā zona muguras lejasdaļā un cietā plecu rajonā.

Tas, cik kvalitatīvs būs atsperu matracis, ir atkarīgs no blokā esošo atsperu skaita uz kvadrātmetru. Matracis tiek uzskatīts par pietiekami labu, ja tajā ir vismaz 256 atsperes uz kvadrātmetru. Ļoti labam matracim ir 512 atsperes, bet elites klases matračiem – 1000–2000 ļoti daudz mazu atsperu uz kvadrātmetru.

Plusi:

  • palīdz noturēt muguru anatomiski pareizā formā;
  • atsperes auduma apvalkā pasargā matraci no čīkstēšanas.

Mīnusi:

  • nemaksā lēti, bet kalpo ilgi;
  • nepanes pēkšņas, lielas slodzes.

 

Putu matracis
Putu matracis sastāv no vairākiem pildījuma slāņiem. Matrača kvalitāte atkarīga no tā, kas un kādā kārtībā ir sapildīts iekšā. Visbiežāk putu matracis ir pildīts ar lateksu, kas atgādina kvalitatīvu porolonu. Labi, ja tas ir dabīgais kaučuka koka sulas latekss. Šāds materiāls ir mīksts un ilgi kalpo. Lētāks putu matracis var būt pildīts ar sintētisko lateksu un poliuretānu.

  • Putu matracis ir izturīgs, jo tajā nav kam salūzt, vidēji kalpo 15 gadus.
  • Paredzēts cilvēkiem, kuru svars nepārsniedz 120 kg.
  • Virsmatracis pasargās matraci no putekļiem, izdilšanas, var padarīt mīkstāku vai cietāku.  

Ja pienācis laiks jauna matrača iegādei, labi gultas matrači, kā arī virsmatrači daudzveidīgā izvēlē pieejami interneta veikalā 220.lv. Ieskatieties un izvēlieties sev piemērotāko matraci, lai uzlabotu miega kvalitāti! 

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu