Saistībā ar Pāvilostas zemessūcēju izvērtēs ostas pārvaldnieka atbildību
Gadījums ar Pāvilostā daļēji nogrimušo zemessūcēju uzskatāms par nolaidību - tādu viedokli aģentūrai LETA pauda Pāvilostas novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons ("Mēs savam novadam").
Pirmdien, 31.augustā, plkst.11.00 tiks sasaukta Pāvilostas ostas valdes ārkārtas sēde, kurā valdes locekļi uzklausīs ziņojumu par šo negadījumu un izvērtēs ostas pārvaldnieka Ronalda Griškēviča atbildību, aģentūru LETA informēja Kristapsons.
Pāvilostas novada domes priekšsēdētājs uzskata, ka notikušais ir nolaidība no to cilvēku puses, kuri strādājuši uz zemessūcēja. Savukārt par viņu darba uzraudzību atbildīgs ir ostas pārvaldnieks, norādīja Kristapsons. Viņš arī piebilda, ka šis esot jau otrais nolaidības gadījums ostas padziļināšanas darbu laikā - arī iepriekš esot gadījusies kāda mazāka mēroga ķibele. Vaicāts, vai ostas pārvaldnieks varētu zaudēt savu amatu, Kristapsons norādīja, ka tas jāizvērtē visiem ostas valdes locekļiem.
Savukārt ostas pārvaldnieks informēja, ka lūgs veikt ekspertīzi, lai noskaidrotu, vai sūce radusies darbinieku nolaidības vai rūpnīcas defekta dēļ. Pagaidām viņš to nevarot komentēt, bet uzskata, ka līdz pirmdien plānotajai valdes sēdei, kad būs jāsniedz ziņojums par notikušo, jau būs zināms ekspertu slēdziens.
Zemessūcēja nogrimušo daļu 25.augustā ir izdevies pacelt virs ūdens un pietauvot pie piestātnes. Tikai pēc tam, kad zemessūcējs tiks izcelts krastā, būs iespējams veikt tā tuvāku apskati, jo pašlaik sūces vieta vēl nav redzama, skaidroja ostas pārvaldnieks.
Zemessūcēja izcelšanas darbi izmaksā ap 3000 eiro, bet, kā norādīja pašvaldības vadītājs, kopējie zaudējumi, kas vēl nav precīzi aplēsti, varētu būt daudz lielāki.
Lai veiktu zemessūcēja nogrimušās daļas pacelšanu, Pāvilostā bija ieradušies pārstāvji no uzņēmuma, kas specializējies zemūdens darbos. Ar ūdenslīdēju palīdzību pie zemessūcēja nogrimušās daļas tika piestiprināti piepūšami pontoni, kam pēc pludiņa principa pacēla zemessūcēja nogrimušo daļu ūdens virspusē.
Kā iepriekš norādīja Griškēvičs, tikai nosacīti var runāt par zemessūcēja nogrimšanu - saistībā ar radušos sūci vienā no zemessūcēja sekcijām esot nosēdies tā "astes gals". Runājot par sūces rašanās iemesliem, ostas pārvaldnieks iepriekš atzina, ka viņam esot sava versija, taču pagaidām viņš to neatklāj, norādot, ka tās būtu spekulācijas.
Zemessūcējs ir jauns - Pāvilostas osta to pērn decembra sākumā saņēma no Ukrainas ražotāja "Spectehnika", kur tas pēc pasūtījuma tika izgatavots Pāvilostas ostas padziļināšanas vajadzībām. Zemessūcēja iegāde, ieskaitot tā izgatavošanu, transportēšanas izmaksas, apdrošināšanu u.c. papildu izmaksas, izmaksāja kopumā ap 75 000 eiro. Zemessūcējs ir apdrošināts par pirkuma summu. Ja pēc zemessūcēja nogrimušās daļas pacelšanas tiks konstatēts kāds ražošanas defekts, tad ostas pārvalde vērsīsies ar pretenzijām pie ražotāja, jo ir spēkā ražotāja dotā garantija, skaidroja ostas pārvaldnieks.
Ostas darbu notikušais nekādi neietekmē un netraucē, uzsvēra Griškēvičs. Viņš arī piebilda, ka ostas padziļināšanas darbi jau bija gandrīz pabeigti.
Kā ziņots, sestdien vēlu vakarā Pāvilostā ostas teritorijā daļēji nogrimis grunts padziļināšanu veikušais zemessūcējs, no kura notikusi neliela degvielas noplūde.
Kā aģentūru LETA informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanās dienestā (VUGD), plkst.23.10 saņemts izsaukums uz Pāvilostu, kur Sakas upes ietekā jūrā esošajā ostā daļēji nogrimis zemessūcējs, kas veicis ostas padziļināšanas darbus.
Lai ierobežotu un likvidētu vides piesārņojumu, ko izraisīja noplūdusī degviela, pašvaldības pārstāvji ūdenī izvietojuši ierobežojošās un absorbējošās bonas.
Kā aģentūrai LETA teica Pāvilostas ostas pārvaldes pārstāvji, negadījums noticis tāpēc, ka viens no zemessūcēja nodalījumiem bijis caurs un piepildījies ar ūdeni.
Ostas pārvaldes pārstāvji atzīmēja, ka gan VUGD, gan Jūras meklēšanas un glābšanas koordinācijas centrs atzinis, ka šis negadījums nav radījis vidi postošu piesārņojumu.
Uz sarakstu