Banner 980x90

Kā pasargāt acis, ja ikdiena paiet pie datora ekrāna

Nepieciešamība izmantot datoru un arī citus ekrānus pēdējā desmitgadē ir strauji pieaugusi. Ekrāni ir ne tikai darbā, bet arī mācību iestādēs, apkārtējā vidē, mājās. Zilā gaisma, kuru izstaro ekrāni un cita ierīču radītā ietekme, negatīvi iespaido veselību, miega kvalitāti un acu labsajūtu, palielinot risku attīstīties redzes traucējumiem, sausās acs sindromam un citām problēmām. 

Ar kādām metodēm paši varam mazināt moderno tehnoloģiju radīto ietekmi ne tikai uz fizisko, bet arī mentālo un emocionālo veselību?

Jālieto speciālas brilles datoram 
Brilles datoram, kas pasargā no zilās gaismas ietekmes, vairs nav nekāds jaunums. Par tām dzirdējuši gandrīz visi, bet joprojām šādu briļļu iegāde daudziem šķiet nevajadzīgi izdevumi. Tomēr speciālās brilles datoram ir neaizstājams palīgs acu komforta nodrošināšanā ikvienam, kurš pie datora vai citiem ekrāniem pavada vairākas stundas dienā. Nu jau šajā kategorijā iekļaujas ne tikai biroju darbinieki, bet arī skolēni un studenti, kuriem jāmācās attālināti. Šīs brilles datoram ir ar speciālu filtru, kas neļauj ekrānu izstarotajai zilajai gaismai nokļūt acs tīklenē un novērš acu nogurumu un sausumu, redzes miglošanos, galvassāpes, miega traucējumus un citas problēmas. Datorbrilles ir pirkums, kas atmaksājas ar uzlabotu pašsajūtu, aiztaupītām redzes un citām veselības problēmām nākotnē.

Jāveic redzes vingrinājumi
Ilgstoši strādājot vai lietojot izklaidējošu saturu pie ekrāniem, jāatceras, ka acīm vajadzīga regulāra atpūta. Vislabāk ik pēc 20 minūtēm jātaisa neliela pauze, kuras laikā vismaz 20 sekundes jāskatās tālumā. Var veikt arī citus redzes vingrinājumus, piemēram, skatīšanās uz augšu, leju un sāniem, noturot acis katrā pozīcijā vismaz 5 sekundes, acu apļošana uz vienu un otru pusi, samiegšana utt. Redzes vingrinājumu ir daudz, tos var atrast dažādos interneta resursos vai arī interesēties pie sava redzes speciālista. Lai šādi vingrinājumi sniegtu jūtamu efektu uz acu labsajūtu, tie jāveic regulāri. Lai vieglāk atcerēties, var tos pievienot jau kādam esošam ikdienas paradumam.

Jāizmanto mitrinoši acu pilieni
Mitrinoši acu pilieni ir neaizstājams palīglīdzeklis ne tikai kontaktlēcu lietotājiem, bet ikvienam, kurš saskaras ar sausuma sajūtu un diskomfortu acīs, ko var izraisīt ilgstošs darbs pie ekrāniem, sauss gaiss telpās, apkārtējā vide, veselības stāvoklis un citi faktori. Acu pilieni spēj nodrošināt vajadzīgo mitruma līmeni un uzreiz ievērojami uzlabot acu labsajūtu. Acu pilienus var izrakstīt ārsts, ja ir acu saslimšanas. Šādi pilieni parasti ir nopērkami ar recepti un lietojami stingrā saskaņā ar ražotāja un ārsta norādēm. Bet pārsvarā acu pilieni ir nopērkami bez receptes un piemēroti acu diskomforta novēršanai. Mitrinoši acu pilieni ir viens no palīgrīkiem, kuru vērts turēt rokas stiepiena attālumā gan uz rakstāmgalda, gan somiņā.

Jāsamazina laiks pie ekrāniem
Darbs un mācības pie ekrāniem ir laiks, kuru īsti nevaram ietekmēt, tomēr ekrānus vairums no mums lieto arī citā laikā izklaidei. Vēlams apzināti kontrolēt un samazināt kopējo pie ekrāniem pavadīto laiku. Mazāk skatīties sociālos tīklus, spēlēt spēles, skatīties filmas un citu video saturu. Svarīgi samazināt ekrānu laiku tieši vakaros, vismaz dažas stundas pirms naktsmiera ierīces vajadzētu nolikt, lai neietekmētu miega kvalitāti un neradītu uzbudinājumu, agresiju. Īpaši tas attiecas uz bērniem.

Jāiekārto ergonomiska darba vieta
Vēl viens nozīmīgs faktors, kas ietekmē labsajūtu pie datora un citiem ekrāniem, ir ergonomiska vide. Ja tas ir rakstāmgalds, pie kura strādā, tad jāparūpējas par ergonomisku iekārtojumu, piemērotām mēbelēm, atbilstošu apgaismojumu. Rekomendācijas par to, kā iekārtot ergonomisku darba vietu, var atrast dažādos interneta resursos, kur būs noderīgi ieteikumi gan par piemērotākā krēsla izvēli, gan mēbeļu augstumiem, apgaismojumu un citām niansēm. Šie paši ergonomikas likumi jāievēro, arī iekārtojot mācību vietu bērniem.

Regulāri jāizkustas
Strādājot pie datora vai lietojot citus ekrānus, laiks šķietami iet daudz ātrāk. Nemaz nemanām, ka vienā pozā pavadītas jau vairākas stundas. Tāpēc ir būtiski ievērot atpūtas pauzes, kuru laikā jāpieceļas no krēsla, jāmaina poza, jāizkustina ķermenis, jāizapļo kakls. Būs arī labs brīdis redzes vingrinājumiem. Pārtraukumā var iziet svaigā gaisā, padzerties ūdeni, uztaisīt pietupienus vai izkustēties citā sev patīkamā veidā, kas mazina sasprindzinājumu, uzlabo asinsriti.

Jānodrošina telpā labs mikroklimats
Acu sausumu, nogurumu, grūtības koncentrēties rada ne tikai paši ekrāni, bet kopējais telpas mikroklimats. Putekļi, gaisa kvalitāte, mitrums – tie visi ir būtiski faktori. Jārūpējas, lai telpa, kurā strādā vai mācās, ir tīra, ar labu ventilāciju un atbilstoši mitrumu līmeni. Vajadzības gadījumā var izmantot speciālas ierīces, kas uzlabo gaisa kvalitāti telpā. Pieejami arī sensori, kas ziņo, ka telpā ir paaugstināts ogļskābās gāzes daudzums un nepieciešama vēdināšana. 

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)