Kapu kultūra Latvijā – paaudzēm kopta tradīcija
Kapa vietu labiekārtošana ir svarīga daļa no mūsu kultūras un atmiņas saglabāšanas par aizgājušajiem tuviniekiem. Tradicionāli kapa kopiņas noformējums ietver tādus elementus kā kapa kopiņa, apmalīte, piemineklis, smilšu vai grants segums, kas nodalīts no pārējās teritorijas ar dzīvžogu, metāla vai betona žogu. Laikam ejot, mainās ne tikai mode un tehnoloģijas, bet arī kapu iekopšanas tradīcijas, un šobrīd arī šajā jomā ir ieviesušās jaunas modes tendences, kas nāk no ārzemēm, padarot kapu iekopšanas procesu sarežģītāku, jo izvēles iespēju ir ļoti daudz.
Lēmums par kapa vietu iekārtojumu ir atkarīgs ne tikai no aizgājēja dzīves laikā izteiktajām vēlmēm, bet arī no tuvinieku gaumes, praktiskajiem aspektiem – finansēm, kapa vietas izmēriem un tuvinieku iespējām regulāri veikt uzturēšanas darbus. It īpaši tas ir svarīgi, ja tuvinieki dzīvo tālu vai citā valstī, jo šādos gadījumos vajadzētu izvēlēties risinājumus, kas neprasa regulāru kopšanu. Pretējā gadījumā pat rūpīgi iekārtota kapa vieta ar laiku var izskatīties aizmirsta un nekopta.
Padomi kapa vietas labiekārtošanai
Uzsākot kapa vietu labiekārtošanu, vispirms ir jānosaka jūsu ģimenes kapa vietu teritorijas robežas. Tradicionāli kapa vietu iežogo ar dzīvžogu, bet tas prasa regulāru kopšanu, it īpaši pirmajos gados, kamēr dzīvžogs iesakņojas. Ir svarīgi rūpīgi apsvērt, cik augsti un kupli jūsu izvēlētie augi izaugs, lai izvairītos no situācijām, ka tie traucē citām kapu kopiņām vai izplatās blakus esošajās teritorijās. Kā alternatīvu var izvēlēties betona un granīta apmalītes vai metāla žogu, kas būs daudz vienkāršāki risinājumi un neprasīs regulāras rūpes.
Pēc kapa vietas robežu noteikšanas seko kapu apmalītes un pieminekļa uzstādīšana. Ar apmalītes uzstādīšanu nevajadzētu steigties, jo pirmā gada laikā kapa reljefs var mainīties, tādēļ vēlamais kapu apmalītes uzstādīšanas laiks ir gads pēc tuvinieka apglabāšanas. Kapu pieminekļu un apmalīšu izvēle ir ļoti plaša – dažādos stilos, izmēros un cenu kategorijās –, tādēļ šajā jautājumā noteicošie faktori būs tam atvēlētās finanses un jūsu personīgā gaume. Ja runājam par kapa vietas iekārtošanu un kapa pieminekļa un apmalītes izvēli, nav tādas pareizas vai nepareizas izvēles, tādēļ mēs iesakām paļauties uz savu gaumi un aizgājēja dzīves laikā izteiktajām vēlmēm, nevis citu cilvēku viedokli.
Risinājumi, kas neprasa ikdienas rūpes
Ja nav iespējams regulāri apmeklēt kapavietu, lai veiktu uzturēšanas darbus, pastāv vairāki gaumīgi risinājumi, kas neprasa biežu kopšanu un regulāras rūpes. Viens no pēdējā laika pieprasītākajiem risinājumiem ir augšējās zemes virskārtas noņemšana, lai ieklātu ģeotekstilu, kas neļauj augt nezālēm. Ģeotekstilu var pārklāt ar smiltīm vai granti. Arī kapu kopiņas virsmai var izvēlēties oļus vai granti, zem kuriem ir paklāts ģeotekstils. Aktuālas ir arī pildītās kapu apmales jeb kapu plāksnes, kas izskatās gaumīgi visos gadalaikos un neprasa nekādus uzturēšanas darbus. Tomēr, ja vēlaties, lai jūsu tuvinieka kapu kopiņu rotā dzīvie augi, var izmantot pusatvērtus kapu rāmīšus, kuros daļa platības ir aizpildīta ar granītu vai betonu, bet daļa – atstāta atvērta ilggadīgajiem stādījumiem.
Kapa vietu labiekārtošana ir veids, kā godināt un saglabāt atmiņas par mīļajiem tuviniekiem, nodrošinot viņiem cienīgu un skaistu atdusas vietu. Ainara Spirģa apbedīšanas birojs sadarbojas ar uzticamiem kapu labiekārtošanas uzņēmumiem, sniedzot profesionālus ieteikumus kvalitatīvai un gaumīgai kapa vietu labiekārtošanai. Ja jums ir jautājumi par kapa vietu labiekārtošanu, mūsu speciālisti ar prieku jums palīdzēs atrast piemērotāko risinājumu!
Uz sarakstu