Liepājas jaunieši ķeras klāt tautisko lakatu aušanai
Liepājas Bērnu un jaunatnes centra folkloras kopa "Ķocis" šogad līdz ar ierastajām aktivitātēm ķērusies pie jauna izaicinājuma – tautisko plecu lakatu aušanas, apņemoties līdz 1.novembrim uzaust desmit lakatus. Krāsainie lakati kopā ar "Ķoča" atraktīvo muzikālo sniegumu būs apskatāmi izstādē "Tādi raksti pūriņā" BJC struktūrvienībā "Vadugunis" 1.novembrī, pilsētas informācijas portālu Liepaja24.lv informēja Liepājas BJC jauno žurnālistu pulciņa dalībniece Ance Putniņa.
Folkloras kopas "Ķocis" vadītāja Solveiga Pētersone atklāj, ka līdz izstādes atklāšanai paredzēts izveidot arī nelielu filmiņu, attēlojot lakatu paātrinātu tapšanas procesu. Lakatus papildinās arī BJC Daces Virsnieces vadītā keramikas pulciņa veidotās saktas - piespraudes dažādu lapu formā.
Kolektīva vadītājas Solveigas Pētersones ideja, veidojot projektu "Tādi raksti pūriņā" Izglītības pārvaldes projektu konkursam, bija parādīt bērniem, ka kādreiz cilvēki nevarēja tik vienkārši aiziet uz veikalu un nopirkt apģērbu, tāpēc visbiežāk to darināja paši. Projekta mērķis ir ieaudzināt bērnos darba sparu, palīdzēt saprast, ka mūsu tautas identitātes pamats ir arī seno amatu prasmes, receptes, tautas tērpi, mūzikas instrumenti un citas aptaustāmas lietas.
Lai mācītos lakatu aušanas prasmes, folkloras kopas vecākie audzēkņi vasarā akcijas " Satiec savu meistaru" ietvaros viesojās pie Bārtas etnogrāfiskā ansambļa sievām un apguva aušanas uz rāmja praktiskās iemaņas, lai nodotu tās tālāk citiem. Šobrīd notiek aktīvs darbs pie lakatu aušanas.
Šovasar izglītības pārvalde šī paša projektu konkursa ietvaros piešķīra "Ķocim" arī finansējumu jaunu instrumentu iegādei, līdz ar to padarot mācību procesu vēl patīkamāku. Lai parādītu bērniem tautas instrumentu spēlēšanas prieku, jau iegādātas kokles, blokflautas, dažādas perkusijas -zvārguļi, kumeliņi, kociņi, tarkšķi, koka zvani u.c., vēl plānots iegādāties vijoli un akordeonu.
Lai gan Liepājā darbojas tikai četri skolēnu folkloras pulciņi, liepājniekiem vienmēr izdevies gūt augstas vietas folkloras konkursos Latvijas mērogā – "Anekdošu virpulis", "Teci, teci, valodiņa", "Dziesmu dziedu, kāda bija".
Folkloras kopa "Ķocis" dibināta jau pirms vairāk nekā desmit gadiem un joprojām aktīvi darbojas Liepājas BJC struktūrvienībā "Vadugunis". Folkloras kopas galvenais uzdevums ir parādīt bērniem un jauniešiem, ka folklora – tas ir kaut kas interesants.
"Daudziem jauniešiem, izdzirdot vārdu folklora, saraucas deguns, taču mēs ar dziesmu dziedāšanu, mūzikas instrumentu spēlēšanu un dažādām citām aktivitātēm cenšamies pierādīt, ka folklora var būt pat ļoti saistoša," stāsta kopas vadītāja.
Folkloras kopas nodarbības notiek divas reizes nedēļā, tajā aicināti darboties visu vecumu bērni no 4 līdz pat 18 gadu vecumam. Vecākajiem bērniem dota iespēja arī palīdzēt vadīt pasākumus un citādi izpausties. Solveiga Pētersone aicina bērnus un jauniešus nebīties no vārda folklora, bet gan droši pamēģināt ko jaunu un iesaistīties "Ķoča" darbībā. Uz sarakstu