Liepājas muzejā atklās izstādi "Liepāja-Helifaksa-Ņujorka"
"19.gadsimta beigas un 20.gadsimta sākums Liepājā bija ekonomiskā uzplaukuma laiks. Straujā infrastruktūras attīstība, ostas padziļināšana un pārbūve ieveda Liepāju jaunā pārmaiņu laikmetā. Gandrīz 30 gadus Liepāja bija viens no vadošajiem iedzīvotāju izceļošanas centriem Krievijas impērijā," izstādes tematiku ieskicēja Skrīvere. Viņa piebilda, ka iedzīvotāju emigrācija caur Liepājas ostu tolaik bija viens no Liepājas attīstību veicinošajiem faktoriem - pilsētā atvēra jaunas viesnīcas, veikalus, kafejnīcas un salonus, kas īsā laikā iezīmēja pilsētas jaunos vaibstus un ieskandināja Liepājas vārdu globālā mērogā.
Tieša nozīme emigrācijas kustībā caur Liepājas ostu bijusi Liepājas-Romnu dzelzceļam, kas savienoja Liepāju ar visas Krievijas impērijas dzelzceļa tīklu un atviegloja emigrantu nokļūšanu no vistālākajām impērijas guberņām Liepājā.
Otrs nozīmīgs aspekts bijis jau tam laikam attīstīta kuģu satiksme, sākotnēji savienojot Liepāju ar citām Eiropas ostām - Brēmeni, Rostoku, Hulli u.c., bet 1906.gadā atklājot tiešo satiksmes līniju no Liepājas uz Ņujorku, kam vēlāk pievienoja Kanādas ostu Helifaksu.
Emigrantu vislielākais pieplūdums un emigrācijas viļņa kulminācija bijusi saistīta tieši ar Liepājas-Ņujorkas līnijas atklāšanu. Daudzi uzņēmīgi cilvēki, saprotot, ka ar emigrāciju var labi nopelnīt, dibināja emigrantu pārvadāšanas firmas, organizēja emigrantu vervēšanu Krievijas impērijas nabadzīgākajās guberņās un, izmantojot iedzīvotāju slikto sociālekonomisko stāvokli un politisko situāciju valstī, izveidoja ienesīgu biznesu un pelnīja uz pieaugošās iedzīvotāju emigrācijas rēķina, skaidroja muzeja speciāliste.
Skrīvere uzsvēra, ka izstāde "Liepāja-Helifaksa-Ņujorka" netieši sasaucas ar mūsdienu politisko situāciju un Āfrikas bēgļu vilni Eiropā: "Vai emigrācijas iemesli un cēloņi 19.gadsimta beigās un 20.gadsimta sākumā ir līdzīgi mūsdienu bēgļu izceļošanas iemesliem? Vai izceļotāji toreiz, ierodoties jaunajās mītnes vietās ASV, Brazīlijā vai Austrālijā, bija nodrošināti ar sociāliem pabalstiem, darbvietām un pārtikušu dzīvi? Visi šie un vēl citi jautājumi tiks apskatīti jaunajā Liepājas muzeja izstādē."
Papildus informatīvam materiālam, sadarbojoties ar muzeju un pētniecības centru "Latvieši pasaulē", tiks izstādīti arī unikāli eksponāti, kas līdz šim Latvijā nav bijuši apskatāmi - oriģināla prāmju līnijas Liepāja-Ņujorka ceļojuma biļete, ASV naturalizācijas dokumenti, "American Express" pārskaitījuma kvīts un daudzi citi to laiku raksturojoši emigrantiem piederējuši materiāli.
Vēsturiskie fotomateriāli tiks parādīti modernā risinājumā - projekcijā, kuras autors ir multimediju mākslinieks Andris Vētra. Sadarbībā ar Liepājas Valsts tehnikuma audzēkņiem un pedagoģi Līgu Jaunzemi ir izveidota interaktīva karte, kas iezīmēs kuģu maršrutus.
Izstāde Liepājas muzejā būs skatāma līdz 2016.gada 27.martam.
Uz sarakstu