Banner 980x90

Pianisma zvaigžņu festivāla atklāšanas koncerta video tiešraide Delfos

XIX Starptautiskā Pianisma zvaigžņu festivāla informatīvais atbalstītājs ziņu portāls DELFI no Liepājas teātra tiešraidē translēs festivāla atklāšanas koncertu TIKŠANĀS, kas izskanēs trešdien, 9.martā plkst.19:00.

Festivāla atklāšanas koncertā klausītājiem būs vienreizēja iespēja baudīt viena no mūsdienu ievērojamāko itāļu pianistu Pjera Frančesko Forlencas, spožā Ķīnas talanta - pianistes Bojas Dženas, kā arī izcilā poļu diriģenta Tadeuša Voicehovska un Liepājas Simfoniskā orķestra sniegumu.

Koncerta programmā Čaikovska Koncerts klavierēm ar orķestri Nr.1 un Rahmaņinova Koncerts klavierēm ar orķestri Nr.3, kas pasaulē pazīstams kā viens no visgrūtākajiem klasiskā repertuāra klavierkoncertiem.

Pirmā uz festivāla skatuves kāps Vācijā dzīvojošā ķīniešu pianiste Boja Džena (Boya Zheng / 1989). Mūziku viņa sākusi mācīties piecu gadu vecumā. Vēlāk Pekinā par Bojas Dženas guru ir kļuvis ievērojamais ķīniešu pianists un pedagogs Taihans Du. 2006.gadā kādā meistarklasē jaunās pianistes talantu ievēro Filips Kavins un uzaicina meiteni studēt Manhatanas mūzikas skolā. Pēc šīs skolas absolvēšanas 2007.gadā Boja Džena pārceļas uz Vāciju, kur turpina skološanos. Visbeidzot Boja nolemj iestāties Berlīnes Mākslu universitātē, kur par viņas skolotājiem kļūst Lāslo Šimons (2007–2009) un Rainers Bekers (kopš 2009.gada). Profesionālo iemaņu izkopšanā palīdz Fabio Bidīni, Gābora Paskas un Karlheinca Kemmerlinga meistarklases. Boja Džena bieži uzstājas Ķīnā, kur koncertē ar ievērojamākajiem orķestriem, kā arī sniedz solokoncertus. 2009.gadā Boja Džena debitē Berlīnes filharmonijas kamerzālē, kur uzstājas ar Ulriha Rīla vadīto orķestri BerlinClassicPlayers. Arī šosezon pianistei paredzēti vairāki koncerti šajā prestižajā koncertvietā.

Atklāšanas koncertā klausītāji varēs baudīt arī izcilā itāļu pianista Pjera Frančesko Forlencas (Pjer Francesco Forlenza / 1976) sniegumu. Klavieres Forlenca sācis spēlēt septiņu gadu vecumā, studējis Imolas starptautiskajā klavierakadēmijā pie Benedeto Lupo un Borisa Petrušanska, kā arī pie Andreas Lukezīni. Papildinājis zināšanas Leslija Hovarda meistarklasē un Zalcburgas Mozarteum pie Andžeja Jasiņska. Franko Donatoni vadībā studējis kompozīciju. Starptautisku konkursu laureāts, Bolcāno Buzoni konkursa un karalienes Elizabetes konkursa pusfinālists. Divdesmit divu gadu vecumā pianists kļūst par visu laiku jaunāko Itālijas konservatoriju docētāju, viņam uztic mācīt klavierspēli un partitūras lasīšanu.

Pjērs Frančesko Forlenca ir sadarbojies ar vairākiem pazīstamiem itāļu diriģentiem un mūziķiem, to skaitā Marčello Bufalīni, Filipu Kasāru, Džuzepi Megu, Mikēli Lomuto, sistemātiski pētot un atskaņojot laikmetīgo mūziku. Skaņu ierakstu namā Tactus Forlenca piedalījies kinokomponista Rafaēles Džervāzio mūzikas ierakstā, šo tvartu augstu novērtēja žurnāls Le Monde de la Musique. Nesen pianists pabeidza darbu pie Bēthovena vijolsonāšu ieskaņojuma kopā ar Paolo Dzordanadzo. Forlenca regulāri koncertē Milānas Società dei Concerti rīkotajos koncertos un pasniedz klavierspēli Džuzepes Verdi konservatorijā Komo. 2010.gada aprīlī viņš ar meistarklasēm un koncertu viesojās Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā.

Savukārt pie Liepājas Simfoniskā orķestra diriģenta pults stāsies Tadeušs Voicehovskis (Tadeusz Wojciechowski / 1952), kurš Latvijā ievērību un atzinību guvis ir gan Latvijas Nacionālās operas izrādēs, gan Starptautiskajā Pianisma zvaigžņu festivālā, gan diriģējot simfoniskās mūzikas koncertus. Maestro dzimis Varšavā, absolvējis Varšavas Mūzikas akadēmiju čella spēles un diriģēšanas specialitātē. Studiju laikā un īsi pēc tam abās šajās jomās guvis godalgotas vietas starptautiskos konkursos. 70.gadu beigās Voicehovskis sāk darbu Varšavas Nacionālajā operā, 90.gadu vidū atgriežas tur kā īslaicīgs šī teātra direktors, līdz pat šodienai vada operu un baletu izrādes. No 1982.līdz 1996.gadam ir Dānijas Karaliskās akadēmijas orķestra galvenais diriģents. Voicehovskis viesojies tādos ievērojamos namos kā Ņujorkas Metropolitēna opera, Venēcijas La Fenice, Dženovas Teatro Carlo Felice, Stokholmas Karaliskā opera un Oslo Karaliskā opera. 90.gadu vidū bijis Polijas Radio orķestra un kora mākslinieciskais vadītājs līdz šo kolektīvu darbības slēgšanai. No 1998.līdz 2004.gadam vadījis Laņcutas mūzikas festivālu un Žešovas filharmoniju, trīs gadus bijis Lodzas filharmonijas mākslinieciskais vadītājs. Sadarbojas ar lielākajiem Polijas orķestriem un Minhenes Theater am Gearner Platz.
Tadeušs Voicehovskis koncertējis vairumā Eiropas valstu, ASV, Japānā, Kolumbijā, Meksikā, Turcijā; veicis neskaitāmus ierakstus gan Polijas, gan Dānijas Radio. 2007.gadā maestro saņēma Polijas Kultūras ministrijas un Nacionālā mantojuma fonda sudraba medaļu Par ieguldījumu kultūrā Gloria Artis. Kopš 2009.gada septembra Voicehovskis ir Polijas jauno talantu orķestra Sinfonia Iuventus mākslinieciskais vadītājs.

Tiešraidi meklējiet tv.delfi.lv vai arī radio-lnr.elektrons-k.lv !

Biļetes uz XIX Starptautiskā Pianisma zvaigžņu festivāla koncertiem meklējamas Biļešu Paradīzes kasēs, savukārt informācija par festivālu, tā dalībniekiem, kā arī festivāla programma atrodama Liepājas Simfoniskā orķestra interneta mājas lapā www.lso.lv.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)